Home page
Blog
Dates for your diary
Picture gallery
Who's who
Kennels news
Latest news
Foxhounds prayer
Advertisments
Links
Sun Mon Tue Wed Thu Fri Sat
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
Please see below the results of The Friends of The Percy Hunt Country Dog and Hound Show held on 03 July at our new venue with the back drop of Alnwick Castle.
The show was held at The Pastures, Alnwick Castle by kind permission of His Grace The Duke of Northumberland. Thank you to everyone who came and helped to make the afternoon such a success. We hope to see you all again next year.
For photos of the day please see the Picture Gallery

Many apologies for missing or incorrect spelling of names!!

Foxhound Show          
  Dog Hunt     Dog Hunt
Class 1 - Unentered Dog     Class 5 - Entered Bitch  
1st Resdale Tynedale   1st Crawfish Morpeth
2nd Aragon Percy   2nd Wrongfull Tynedale
3rd Royal North Tyne 3rd Pocket Percy
4th Ransom North Tyne 4th Cradle Morpeth
             
Class 2 - Entered Dog     Class 6 - Best Couple Bitches  
1st Shildon Tynedale   1st Crawfish & Cradle Morpeth
2nd Maverick Morpeth   2nd Wryneck & Wrongfull Tynedale
3rd Pompous Percy   3rd Allagra & Alspice Percy
4th Sergent North Tyne 4th Wallet & Wallace West Percy
             
Class 3 - Best Couple Dogs     Class 7 - Best Two Couple  
1st Manager & Maverick Morpeth   1st Porter/Porrick/Pompous/Albury Percy
2nd Porrick & Porter Percy   2nd Moorhen/Lawhil/Wimbrell/Detail West Percy
3rd Bouncer & Shildon Tynedale   3rd Wryneck/Wrongful/Crafty/Rapture Tynedale
4th Sailor & Britton North Tyne 4th Crawfish/Cradle/Saucy/Safety Morpeth
             
Class 4 - Unentered Bitch     Class 8 - Veteran Hound  
1st Reckless Tynedale   1st Alnwick Percy
2nd Crumpet Morpeth   2nd Rapture Tynedale
3rd Ringlet North Tyne 3rd Ranter North Tyne
4th Renigade Tynedale   4th Worcester West Percy
             
Champion Studbook Hound - Tynedale Shildon Champion Hill Hound - North Tyne Royal
Reserve - Morpeth Cryfish       Reserve - North Tyne Sailor  
             
Terrier Show          
Class 1 - Best Young Handler   Class 10 - Cross Bred Dog  
1st Dottie - Ella Holland     1st Ted - Mick Robson  
        2nd Braz - K Campbell  
Class 2 - Any Terrier Dog Puppy   3rd Teddy - E Allan  
1st Rattle - Mr Hogg     4th Jack - Mrs Dodds  
             
Class 4 - Jack Russell Dog     Class 11 - Cross Bred Bitch  
1st - Dexter - I Dickson     1st Keera - Linda Bell  
2nd - Haggis - I Dickson     2nd Lexy - Colin George  
3rd - ??          
4th - Angus - I Dickson     Cross Bred Best of Breed  
        Keera - Linda Bell  
Class 5- Jack Russell Bitch          
1st  Maggie - Ian Dickson     Class 12 - Any Terrier Dog not previously shown
2nd Spice - Phil Bell     1st Baxter - Ann Finlayson  
3rd Jura - Ian Dickson          
        Class 13 - Any Terrier Dog not previously shown
Jack Russell Best of Breed     1st Islay - Stevie Greig  
Dexter - I Dickson          
        Any Terrier Best of Breed  
Class 6- Lakeland/Fell Dog     Baxter - Ann Finlayson  
1st Boss - Graham Eden          
        Class 14 - EDRD Terrier  
Class 7 - Lakeland/Fell Bitch   1st Haggis - I Dixon  
1st Tilly - D Wood     2nd Angus - Colin George  
2nd Molly - D Wood     3rd Boss - Graham Eden  
             
Lakeland/Fell Best of Breed   Class 16 - Best Pair of Terriers  
Boss - Graham Eden     1st Ferne & Willow - Linda Inness  
             
Class 8 - Border Dog     Class 17 - Best Percy Hunt Terrier  
1st - Trooper - Phil Bell     1st Lynn Thompson  
2nd - Jim - Jim Graham     2nd Mrs Sutherland  
3rd - Buster - Gordon McKenzie   3rd Justine Jones  
4th - Dyson - Geoff Sugars     4th Libby Chrisp  
             
Class 9 - Border Bitch     Champion Terrier - Trooper - Phil Bell  
1st Fern - Linda Inness     Reserve - Keera - Linda Bell  
2nd Gem - Jane McKenzie        
3rd Mika - Margaret Armstrong        
4th Mara - Margaret Armstrong        
             
Border - Best of Breed          
Trooper - Phil Bell          
             
Lurcher Show          
Class 1 - Best Young Handler        
1st Tip - Adam Chilton          
2nd Swiz - Harry Forster          
3rd Lad - Jamie Walker          
             
Overall Best Young Handler - Tip - Adam Chilton    
             
Class 2 - Lurcher Dog Puppy    Class 11 - Rough Lurcher Bitch over 24"  
1st Sturart Davis     1st Annie - Garry Barnfatter  
2nd Pie - Davey Willie     2nd Piper - Loren Cook  
3rd Todd - David Smith     3rd Swizz - Harry Foster  
4th Jess - Kale Herley     4th Rusty - Angie Aitchison  
             
Class 4 - Smooth Lurcher Dog under 24" Class 12 - EDRD Lurcher  
1st Flash - David Bell     1st Piper - Loren Cook  
2nd Tip - Graham Eden     2nd Harley - Rebecca Coakes  
3rd Swiz - Harry Foster     3rd Lad - Scot Walker  
             
Class 5 - Smooth Lurcher Bitch under 24" Class 13 - Bull Cross Lurcher  
1st Sky - Jamie Mingo     1st Billy - Adam Mulgrew  
2nd Nata - Rebecca Coats     2nd Barry - Chris Hindmarsh  
3rd Pip - Harry Foster     3rd Junior - John Donaldson  
4th  Jess - Graham Eden     4th Jess - Kate  
             
Class 6 - Smooth Lurcher Dog over 24" Class 14 - Veteran Lurcher  
1st Harley - Rebecca Coats   1st Jess - Alison Errington  
2nd Jet - Jimmy     2nd Jess - Adam  
3rd Junior - John Donaldson   3rd Pip - Harry Foster  
4th Jack - Liam Walton     4th Larkin - Lynn Walker  
             
Class 7 - Smooth Lurcher Bitch over 24" Class 15 - Best Pair of Lurchers  
1st Lou - Graham Eden     1st Meg & Mels - Ian White  
2nd Sky - Kevin Volpe     2nd Breeze & Wolfie - Kevin Clarke  
        3rd Lad & Bonnie - David Smith  
Clas 9 - Rough Lurcher Bitch under 24" 4th Nata & Harley - Rebecca Coats  
1st Snickers - Loren Cook        
2nd Rosie - Steve Patterson   Class 16 - Best Whippet  
3rd Fern - Lorren Walton     1st Faith - Lynsey Uggeri  
4th Freyja - Andrew Nesbit   2nd Crumble - Emily Young  
        3rd Zina - Catherine Edrige  
Class 10 Rough Lurcher Dog over24"        
1st Lad - Scott Walker     Class 17 - Best Percy Hunt Whippet/Lurcher
2nd Duke - Stuart Dores     1st Bell - Reagan Turnbull  
3rd Tod - Dave Smith     2nd Pie - Davey Willie  
4th Hamish - Michael Foster   3rd Crumble - Emily Young  
        4th Larkin - Lynn Walker  
             
Champion Lurcher - Snickers - Loren Cook      
Reserve - Sky - Jamie Mingo        
             
Family Dog Show          
Class1 - Small Puppy     Class 7 - Child Handler  
1st Lola - Zoe     1st Nell - Ella Holland  
2nd Patch - Charlotte     2nd Maisie - Lilly  
3rd Ruby - Zoe     3rd Teno - Lucy  
        4th Bizz - Libby Chrisp  
Class 2 - Large Puppy          
1st Winston - Amy     Class 9 - Dog Most Like Its Owner  
2nd Charlie - Paul     1st Maisie - Lilly  
3rd  Paddy - Mrs Sutherland   2nd  Tilly - Hazel  
4th Toby - Steph     3rd Toby - Steph  
        4th Nell - Ella Holland  
Class 3 - Most Handsome Dog        
1st Kizer - Mary Grant     Class 10 - Any Gun Dog  
2nd Olly - Andrew Cowen   1st Olly - A Cowan  
3rd Cage - Paul Walker     2nd Jasper - Geoff  
4th Toby - Steph     3rd Sam - Victoria  
        4th Harris - Louise  
Class 4 - Prettiest Bitch          
1st Molly - Mr English     Class 11 - Best Pedigree  
2nd Keakey - Sonia     1st Olly - A cowan  
3rd Warler - Rebecca     2nd Puzzle - Sue  
4th Lola - Zoe     3rd Winston - Baxter  
        4th Crumble - Ellie  
Class 5 - Golden Oldie          
1st Hamish - Lorna Perry     Class 12 - Best Crossbreed  
2nd Honey - Lisa Brown     1st Tad - Tom  
3rd Cheno - ??     2nd Jack - Cathleen  
4th Fiz - Steph     3rd Ted - Emma  
        4th ? - Will Wakefield  
Class 6 - Best Trick          
1st Ted - Emma          
2nd Hamish - Louise          
3rd - Poppy - Catlin          
4th  Tilly - Zoe          
             
Have a Go Agility - Large Dogs   Have a Go Agility - Small Dogs  
1st Bizz - Libby Chrisp     1st Hoolie - Libby Chrisp  
2nd Jess - Adam     2nd Dottie - Ella Holland  
3rd Nell - Ella Holland     3rd Ted - Emma Allan  

Terrier Racing followed but unfortunately I do not have the results!!